piątek, 9 października 2015

Daniel Freeman, Jason Freeman - "Rusz głową. Na tropach tajemnic naszego umysłu."

Rusz głową. Na tropach tajemnic naszego umysłu, to tytuł, co do którego odnosiłem się bardzo sceptycznie. Zdarzało się bowiem, że czysto amatorskie zainteresowanie tajnikami działania ludzkiej psychiki, prowadziły mnie na manowce wybrukowane poradnikami w stylu: "jak osiągnąć sukces w tydzień", "rozwiąż problemy swojego związku w godzinę", czy "tajniki sprzedaży - sprzedaj dom, żonę i kumpli na policji w pięć minut". Oczywiście większość podobnych artykułów trzymałem tylko w łapach, nie chciałem bowiem hańbić mojego i tak mocno ograniczonego poznawczo rozumku podobnymi bzdurami. Rusz głową(...), to jednak coś zupełnie innego. Na szczęście.

Na wstępie muszę zaznaczyć, że nie jest to książka z której wyniesiecie buk wie jak dużo. Freemanowie streścili bowiem na lekko ponad 300 stronach znany już dość powszechnie dorobek psychologii. Zrobili to jednak w sposób na tyle interesujący i zgrabny, że czytanie, nawet jeśli po raz kolejny, o mechanizmach pracy w grupie, typach osobowości, wpływie genów na rozwój intelektualny człowieka, ba, nawet o różnym podejściu do inteligencji ludzkiej, okazało się wystarczająco ciekawe, by książeczkę łyknąć w dwa dni. Jako że przypadkowo poruszyłem temat zawartości tej pozycji, to dodam jeszcze bardzo fajnie przedstawione teorie dotyczące różnic pomiędzy płciami. Nie są to bzdury w stylu: kobieta do garów, a chłop ma raz na miesiąc spuścić jej wpierdol, żeby się słuchała, ani bełkot typu: przeciętna kobieta nie różni się wcale od przeciętnego mężczyzny i przy odrobinie szczęścia sama by sobie zrobiła dziecko. Opinie są wyważone i bardzo rozsądne - autorzy podjęli nawet próbę ukazania ewolucji poglądów panujących w psychologii na przestrzeni lat. Jeżeli chodzi o treść jest bardzo dobrze - materiał został odpowiednio wyważony i nie znalazłem żadnego rozdziału, który by mnie znacząco znudził (no może troszkę ostatni, przedstawiający zarys historii psychologii i poszczególnych osób, które zasłużyły się dla tej nauki).  

Najważniejszym elementem jest jednak bardzo przystępny styl autorów. Tę książkę zwyczajnie czyta się z wielką przyjemnością. Lekki, stosunkowo mało specjalistyczny język, multum przykładów wziętych z życia i poczucie, że treść przedstawiona w Rusz głową, może mieć praktyczne zastosowanie dla każdego z nas - niezależnie od indywidualnych cech - każą pozostać przy lekturze w stanie względnego skupienia.

Podsumowując: jest to jedna z najlepszych pozycji popularnonaukowych, jakie miałem okazję czytać. Oczywiście zdecydowanie większą wartość przedstawia dla osób kompletnie niezaznajomionych z psychologią, bowiem to oni wyniosą z niej najwięcej i będą się przy tym dobrze bawić. Dla innych będzie to świetne usystematyzowanie posiadanych już informacji, a być może nawet oni znajdą tu kilka interesujących ciekawostek, a z całą pewnością nie będą mieć poczucia, że zmarnowali na ten tytuł czas.


Moja ocena to: 8/10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz