sobota, 9 stycznia 2016

Thibaut Leplat - "FC Barcelona Real Madryt. Wojna Światów"

"Niektórzy uważają, że piłka nożna to sprawa życia i śmierci. Jestem bardzo rozczarowany takim podejściem. Mogę zapewnić, że jest to coś o wiele ważniejszego." Słowa wypowiedziane przez legendę Liverpoolu, Billa Shankly'ego , możemy bez przeszkód odnieść do wieloletniej rywalizacji dwóch największych klubów świata - FC Barcelony oraz Realu Madryt. Wieloletnie zmagania Katalończyków i Kastylijczyków na progu dwudziestego wieku przeniosły się na boiska, by dziś dostarczać wrażeń milionom ludzi na całym świecie. Największe gwiazdy, niesamowite osobistości, ogromne pieniądze - oto El Clasico.

Thibaut Leplat, francuski dziennikarz sportowy, postawił sobie bardzo ambitne zadanie, polegające na bezstronnym przedstawieniu odwiecznego konfliktu. Konfliktu który elektryzuje fanów w każdym zakątku naszego globu. Jeśli kibicujesz, musisz wybrać "swoich", zdaje się mówić historia tej rywalizacji. Leplat radzi sobie jednak z tym zadaniem bardzo dobrze, dostarczając spragnionemu wiedzy czytelnikowi kontekstów, opinii przedstawianych przez każdą ze stron, czy choćby analiz błędów popełnianych na przestrzeni lat przez oba kluby. Ogromną zaletą pracy Francuza jest to, że byłem w stanie uwierzyć w jego niezależność. Przedstawia on zarówno złote lata Królewskich, wskazuje na osiągnięte wówczas sukcesy i ich przyczyny. Z drugiej jednak strony opisuje niesamowitą metodykę pracy, propagowaną przez klub z Katalonii. Wskazuje różnice w mentalności kibiców obu zespołów, przybliża nam kwestie polityczne i społeczne związane z Derbami Europy, a nawet znaczne zalety, jakie niesie ze sobą ta wielka rywalizacja.

Oczywiście biorąc pod uwagę rok, w którym ukazała się ta publikacja (2014, choć książka przedstawia dzieje zespołów tylko do 2012 roku), trudno mieć pretensję o to, że brakuje w niej najnowszych wydarzeń, o których również chętnie bym poczytał. O ile przedstawiono najważniejsze wydarzenia z historii łączącej obie drużyny, zabrakło mi opinii na temat budowania Barcelony w czasach van Gaala (przełom XX i XXI wieku) i popełnionych wówczas błędów. Troszkę żałuję także, że zabrakło rozdziału traktującego o największych gwiazdach opisywanych klubów, które grały w tych drużynach po 2000 roku. Chętnie poczytałbym szerszą opinię na temat boiskowych ról Deco, Zidane'a, Makelele, czy Ronaldinho - moich ulubieńców z lat młodości.

Mimo wszystko książka, choć liczy zaledwie około 300 stron, jest bardzo bogata w treść. Przedstawia szerszą perspektywę wiecznego wyścigu dwóch gigantów o prym w hiszpańskim, a nawet światowym futbolu. Być może nie jest to pozycja szczególnie odkrywcza, ale czytałem ją z ogromną przyjemnością. Poza tym myślę, że dzięki niej lepiej poznałem kontekst rywalizacji oraz samą historię Hiszpanii. Biorąc pod uwagę cenę, w jakiej można obecnie nabyć tę lekturę (około 8zł), uważam, że zdecydowanie warto.


Moja ocena to: 7,5/10 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz