wtorek, 12 lipca 2016

Borwin Bandelow - "Bestia. Dlaczego zło nas fascynuje?"

Terroryści, mordercy oraz niereformowalni oszuści - oto grono gwiazd, z którymi przyjdzie nam się spotkać w książce wybitnego niemieckiego psychiatry - Borwina Bandelowa. Możecie się przygotować na serię opowieści o naturze zła, metodach działań oraz charakterystycznych zachowaniach determinujących żywoty przestępców. Ba, dowiecie się także wielu rzeczy o ich ofiarach - a może nawet odrobinę o samym sobie...

Książka Borisa Bandelowa z całą pewnością nie jest tak szczegółowym opracowaniem dotykającym problematyki zła, jak na przykład prace które wyszły spod ręki Roberta D. Hare. Badania Niemca są jednak o tyle bardziej interesujące, że nie tylko przedstawiono je w o wiele przystępniejszy i ciekawszy (szczególnie dla laika) sposób, ale również podjęto próbę podsumowania dotychczasowych osiągnięć naukowych na tym polu. Poza tym o ile u Hare’a mogliśmy czytać głównie o psychopatii, a przypadkami na których najczęściej opierał się amerykański uczony byli mordercy, o tyle Bandelow przedstawia nam także innych zbrodniarzy - opisuje więc typy terrorystów (skupiając się głównie na kierowanym przez Andreasa Baadera RAFie), „aniołów śmierci”  (morderców działających w szpitalach pod przykrywką altruistycznych dobroczyńców), matki cierpiące na zastępczy syndrom Munchhausena (polegający na krzywdzeniu swoich dzieci, by móc zademonstrować swoją opiekuńczość lub wyłudzić odszkodowanie) oraz wybitnych oszustów, którzy byli w stanie wyprowadzać w pole wielkich uczonych, a nawet samego...Ala Capone. Muszę przyznać, że rozpoczynając lekturę nie spodziewałem się tak dużej różnorodności.

Bardzo istotnym elementem, który może Was skłonić do sięgnięcia po tę książkę, jest także styl, którym posługuje się autor. Sam temat, choć bardzo interesujący, nie zostałby dobrze odebrany, jeśli nie dostalibyśmy licznych przykładów z życia. Zbalansowanie teorii i praktyki wyszło tu niemal idealnie. Dzięki temu nie musimy przez kilkadziesiąt stron przedzierać się przez dokładną specyfikę problemu - dostajemy opis zagadnienia, główne teorie propagowane w dzisiejszej psychologii, interpretację która jest najbliższa autorowi oraz kilka przykładów z historii, pozwalających najlepiej zrozumieć istotę przekazywanych informacji.

Jedyne do czego mogę się przyczepić, to długość niektórych rozdziałów. Zdecydowanie więcej chciałbym poczytać o interpretacji działań terrorystów na gruncie psychologicznym (swoją drogą na ten temat można pewnie napisać kilka oddzielnych książek), czy nawet o zaskakująco interesujących motywacjach pospolitych oszustów (przedostatni rozdział, który początkowo wydawał mi się najmniej interesujący, okazał się naprawdę dobry). Niestety ostatnie rozdziały dotyczące tych zagadnień są o wiele krótsze, choć nawet odrobinę ciekawsze (być może dlatego, że po raz pierwszy spotykam się z analizą takich tematów) niż pozostałe części tej książki.

Być może nie jest to kompletna i całościowa analiza natury zła - w tej kwestii Bandelow nie osiągnął absolutnego sukcesu. Nie zmienia to jednak faktu, że "Bestia" jest jedną z przyjemniejszych książek opisujących ten problem od strony ludzkiej psychiki. Najzwyczajniej w świecie bardzo dobrze się ją czyta - czasem z przerażeniem, niekiedy z obrzydzeniem, najczęściej z jawnym  oburzeniem . Jednak po zakończeniu lektury muszę przyznać, że także z fascynacją. W takim wydaniu zło fascynuje więc także mnie - muszę to przyznać. Szczerze polecam wszystkim zainteresowanym. Jestem niemal przekonany, że w bezbolesny sposób dowiecie się czegoś ciekawego.


Moja ocena to: 8/10 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz