wtorek, 29 listopada 2016

Russ Kick - "100 Things you're not supposed to know"

Teorie spiskowe nie są moją najmocniejszą stroną - nigdy nie interesowałem się tym, czy nasz świat kontroluje para homoseksualnych masonów, rudzi Żydzi z pejsami po kostki, czy też kosmici wsadzający nam w wolnych chwilach różne rzeczy w różne otwory. Generalnie trzymałem się powszechnie znanych faktów, więc ze sporą dozą nieufności sięgnąłem po książkę Russa Kicka - „100 things you’re not supposed to know”. Oprócz zwykłej zabawy miał to być także sposób na doszlifowanie mojej (miernej) znajomości języka angielskiego. O dziwo książka ta okazała się także całkiem przyzwoitym zbiorem informacji, które da się w jakimś stopniu zweryfikować.

Mam świadomość, iż większość z Was nie dotrze do tej lektury (czy to ze względu na jej dostępność, czy też na barierę językową), dlatego też wydaje mi się zasadnym odejście od klasycznej formy recenzji. Wystarczy Wam wiedzieć, że jej odbiór zależy w dużej mierze od zasobu wiedzy czytelnika - im więcej faktów przytoczonych przez Russa znacie, tym mniej atrakcyjna okaże się dla Was lektura. Zapewniam Was jednak, że natraficie tu na ciekawostki, o których usłyszycie po raz pierwszy. Postaram się przytoczyć tylko kilka z nich - te, które wydały mi się szczególnie interesujące:

 • Po zamachach 11 września amerykański Departament Obrony przedstawiał plany dotyczące zatrucia afgańskich źródeł żywności.
 • W związku z pewnym nieporozumieniem Trzecia Wojna Światowa mogła rozpętać się w 1995 roku. 
 • Zgubiono co najmniej kilka bomb atomowych.
 • Około jedna czwarta osób skazanych za czary była płci męskiej.
 • Znaczna część założycielek ruchu feministycznego sprzeciwiała się aborcji.
 • Firmy ubezpieczeniowe dążą do genetycznego badania wszystkich nabywców polis.
 • Dziesięć na sto osób nie jest wychowywanych przez biologicznego ojca.
 • Freud nigdy jednoznacznie nie udowodnił, że pomógł choćby jednej osobie.
 • Lalka Barbie wzorowana jest na niemieckiej zabawce erotycznej.
 • W czasie Zimnej Wojny ośmiocyfrowy kod do odblokowania pocisków nuklearnych składał się z ośmiu zer.
 • Przeszczep głowy jest możliwy, co kilkukrotnie udowodniono przeprowadzając takie operacje na małpach. Żadna nie przeżyła dłużej niż trzy dni, ale cóż... :D
 • Pierwsze hardkorowe porno (wizerunek pary uprawiającej seks na pieska) datowane jest na 40000 lat p.n.e.

Niestety większość tego typu faktów dotyczy prawodawstwa Stanów Zjednoczonych, co siłą rzeczy niespecjalnie interesuje europejskiego czytelnika. Przepisy dotyczące zasad odprowadzania podatków, absurdy amerykańskiego sądownictwa, czy też kwestie związana z ochroną środowiska nie stanowią kwestii, które poruszą nas w równym stopniu, co czytelników zza oceanu. Dlatego też jeśli nie jesteście ogromnymi entuzjastami nietypowych ciekawostek, śmiało możecie pominąć tę pozycję i nawet jeśli postanowicie podjąć próbę zmierzenia się z książką w języku innym niż ojczysty, możecie śmiało wybrać coś innego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz