sobota, 15 września 2018

Piotr Stankiewicz - "Sztuka Życia Według Stoików"


Po niesamowicie długim czasie, przeczytałem wreszcie Sztukę Życia Według Stoików Piotra Stankiewicza. Przeczytałem, ale nie skończyłem czytać. Zaliczam ją bowiem bezapelacyjnie do nielicznego grona podręczników istotnych dla praktyki mojego życia, do których zamierzam regularnie wracać.

Nie będę naiwnie twierdził, że dzięki tej jednej książce moje losy zmienią się diametralnie. Z całą pewnością poznałem jednak kilka ciekawych recept na ustalenia kierunku, w jakim chciałbym dążyć, ćwiczeń umożliwiających zmianę rzeczy, które zmienić mogę oraz właściwego podejścia do kwestii, które są ode mnie całkowicie niezależne. Biorąc pod uwagę tempo i wyzwania współczesnej egzystencji, drogowskazy ustawione przez stoików, okazują się niezwykle przydatnym i zaskakująco praktycznym narzędziem nawigacyjnym. Nie liczcie jednak na skróty - stoicyzm jest filozofią pracy. Pracy nad własnym rozwojem, pracy nad relacjami z rzeczywistością, pracy nad szczęśliwym życiem.

Mozolną pracą będzie także lektura tej książki. Wymagająca skupienia i żywego, rozbudzonego umysłu, zapewni Wam po drodze niejedną drzemkę po ciężkim dniu. Nie jest to bowiem dzieło, stawiające sobie za cel zapewnienie człowiekowi rozrywki. Wykładnia stoicyzmu według Stankiewicza pomaga ukierunkować swoje życie w jak najpraktyczniejszy sposób - i to zadanie realizuje wyśmienicie.

Z całą pewnością jeszcze nieraz powrócę do tej książki. Jak dotąd pozwoliła mi ona we względnym spokoju zrealizować część moich celów - mam nadzieje, że myśli w niej zawarte będą mi towarzyszyły przy realizacji kolejnych. A jeżeli po drodze zbłądzę lub natrafię na przeszkodę nie do przejścia? Cóż, przejmowanie się przyszłością i rzeczami, których zmienić nie można, jest najprostszą drogą do nieszczęśliwego życia :)

Moja ocena to: 9/10  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz