środa, 9 stycznia 2019

Michael Cox - Premier League


Kolejna świetna książka każe mi na chwilę wrócić do mojego zapomnianego i zakurzonego bloga. Tym razem jest to pozycja specyficzna, bo mająca trafić w gusta bardzo konkretnego odbiorcy. Odbiorcy który jest totalnym piłkarskim świrem i potrafi spędzić ponad miesiąc skrupulatnie ustawiając swoich wirtualnych piłkarzy w Football Managerze (nie oceniajcie...).

Michael Cox oferuje nam bardzo przystępną i interesującą wycieczkę w czasie. Zabiera nas do początku lat 90-tych i okresu formowania się Premier League, opowiada o kluczowych zmianach przepisów (zakaz łapania piłki podanej do bramkarza), pierwszych obcokrajowcach w Anglii grających techniczny futbol (Zola, Cantona, Juninho), rodzących się wpływach zagranicznych szkoleniowców (Wenger, Mourinho, Benitez), czy wreszcie dynamicznej ewolucji w sposobach operowania piłką (granie długich piłek, nastawiona na posiadanie tiki-taka, intensywny kontrpressing).  

Trudno zaprzeczyć, że tematyka tej książki przeznaczona jest dla dość wąskiego grona czytelników. Zakładam że błyskawicznie zanudzi ona niedzielnych kibiców, którzy nie mają żadnego pojęcia o sposobach organizacji gry, stadionowych chuliganów zainteresowanych sposobami przemycania rac, czy choćby gosposie domowe szukające przepisów na sernik - książka Coxa opowiada stricte o taktyce i roli poszczególnych zawodników w danych okresach historycznych.

Znajdziecie tu więc coś dla siebie jeżeli interesuje Was, dlaczego Makelele (<3) doskonale sprawdził się w Chelsea, jak wiele dla rozwoju Premier League znaczył Nicolas Anelka lub skąd wzięło się przekonanie o wyjątkowości Rio Ferdinanda? Z całą pewnością traficie tu na swoich ulubionych zawodników, których sylwetki przedstawiono wyłącznie przez pryzmat ich roli na boisku, w przeważającej mierze abstrahując od ich życia prywatnego.

Jeżeli uważnie śledzicie piłkę nożną, a Waszym marzeniem jest rzut oka na rzeczywistą pracę wielkich trenerów, nigdzie nie zdobędziecie lepszego doświadczenia, niż w tym przypadku. Choć jest to książka przeznaczona głównie dla największych entuzjastów, spełnia swoją rolę doskonale, oferując kilka przyjemnych godzin w otoczeniu największych gwiazd angielskiej Premier League.   

Moja ocena to: 8,5/10

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza